Zwalczanie pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych
Podczas wizyty ze swoimi pupilami w lecznicy często Państwo pytacie naszych weterynarzy o pasożyty. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Jak często należy odrobaczać zwierzęta?
Odpowiedź jest w zasadzie prosta: Zawsze kiedy występują robaki. Żeby wiedzieć, czy są, należy przeprowadzić badanie kału w kierunku obecności jaj pasożytów. Producenci preparatów zalecają ich stosowanie „profilaktycznie” min. 2 razy w roku. Należy jednak pamiętać, że odrobaczanie to nie „zapobieganie inwazjom”, lecz ich zwalczanie. Pozbycie się pasożytów nie oznacza, że pojawi się odporność na kolejne inwazje. „Odrobaczanie” to nie „szczepienie”. Nawet więc stosowanie się do zaleceń producenta nie oznacza, że nie trzeba będzie leczyć psa czy kota z inwazji pasożytów częściej.
Mój kot nie wychodzi nigdy z domu, czy mam go odrobaczać?
I znowu: Jeżeli ma pasożyty to jak najbardziej. Czasem dziwi nas, że zwierzę, które przebywa wyłącznie w domu może być zarażone pasożytami. Przyczyn tego może być wiele. Część zwierząt zaraża się jeszcze w okresie młodzieńczym. Część zaraża się jajami pasożytów, które przynosimy np. na butach. Trzeba pamiętać, że jaja pasożytów wytrzymują nawet kilka miesięcy poza organizmem żywiciela zachowując inwazyjność.
Czy powinienem odrobaczyć swojego królika, świnkę morską?
Odpowiedzi już się państwo domyślają. Tak, jeżeli ma pasożyty. Królik, świnka morska i każde inne zwierzątko ma grupę pasożytów dla których stanowi żywiciela.
Mój kot/pies ma pchły?! To niemożliwe!!
A jednak… Czasem się zdarza i nie ma w tym nic dziwnego. Obecność pcheł na psie czy kocie nie świadczy o tym, że jest zaniedbany. Co więcej, to u tych najbardziej zadbanych, pchły mogą stanowić największy problem. Zwierzęta zaatakowane przez jedną lub kilka pcheł, nie narażone na stałą ekspozycję na ich ślinę i wydzieliny często reagują alergią na ukąszenia. Częściej niż pchły na zwierzętach udaje nam się zaobserwować pchle odchody – strawioną krew, małe czarne kropeczki rozpuszczające się w kropli wody.
Jakie pasożyty są najniebezpieczniejsze?
Każda inwazja pasożytów odbija się negatywnie na stanie zdrowia gospodarza skutkując osłabieniem, odczynami alergicznymi i innymi problemami. Są jednak pasożyty jak Babesia canis u psów, których inwazję stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i nieleczone prowadzą do śmierci psa. Dla tego należy pamiętać: ZABEZPIECZ PSA PRZED KLESZCZAMI!!! To kleszcze są wektorem dla Babesii i tylko w ten sposób możesz chronić swojego ukochanego psa.